Ďalší úsek na trase R7 je sprejazdnený

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek otvoril spolu so zástupcami koncesionára nový úsek na trase rýchlostnej cesty R7 pri Blatnej na Ostrove. Vodiči už nemusia počítať s dopravnými obmedzeniami medzi obcami Blatná na Ostrove a Macov, kde bola kvôli výstavbe rýchlostnej cesty R7 Dunajská Lužná – Holice prerušená existujúca cesta III/1383 a nahradená modernou a účelnou preložkou. Preložka cesty je zo začiatku úseku vedená na priamej trase existujúcej asfaltovej cesty III/1383, ktorá vedie z obce Macov. Ďalej trasa pokračuje priamym úsekom ponad rýchlostnú cestu R7 mostným objektom. Dĺžka preložky cesty, ktorá je súčasťou projektu D4R7, je takmer 458 m.

Čítať viac

NDS vyhlásila súťaž na hlavnú trasu Višňového

NDS vyhlásila súťaž na hlavnú trasu úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala. Víťaz verejného obstarávania dokončí tunel Višňové a vonkajšiu trasu vrátane mostov, vozovky, ako aj oporných a zárubných múrov. Predpokladaná hodnota zákazky je 260,9 milióna eur bez DPH a lehota výstavby nebude dlhšia ako 36 mesiacov. NDS plánuje ukončiť súťaž a podpísať zmluvu o dielo do konca roka 2020 a následne dokončiť stavebné práce a odovzdať dielo do užívania motoristom najneskôr do konca roka 2023.Verejné obstarávanie bude prebiehať formou súťažného dialógu s najmenej štyrmi uchádzačmi, keďže ide o rozostavané dielo bez dokončenej projektovej dokumentácie s cieľom čo najrýchlejšie ukončiť súťaž, ako aj samotnú stavbu. NDS aj v tomto prípade použije na hodnotenie ponúk kvalitatívne kritériá.


365-dňová známka je od 1. februára dostupná

V piatok 31. januára uplynula platnosť ročnej diaľničnej známky na rok 2019. Od 1. februára si vodiči, ktorí chcú využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest, musia zabezpečiť známku platnú pre rok 2020. Novinkou je možnosť zakúpiť si aj diaľničnú známku na tzv. technický rok, ktorá bude platiť 365 dní odo dňa úhrady. Tá bude, rovnako ako ročná známka, v cene 50 eur. Motoristi môžu diaľničnú známku uhradiť na predajných miestach, na diaľničných hraničných priechodoch alebo elektronicky cez stránku eznamka.sk či prostredníctvom mobilnej aplikácie eznamka.
Čítať viac

Rekonštrukcia problematickej „opileckej cesty“ prebieha podľa plánu

Minister dopravy sa 16. januára zúčastnil na stretnutí o Vinohradníckej ulici. Práce na výstavbe D4/R7 pokračujú podľa plánu a dobrou správou je, že niektoré úseky budú otvorené už na jar. Polícia situáciu hodnotí pozitívne, pokiaľ ide o nehodovosť, ale premávka v danom úseku je spomalená. Cesta D4/R7 vrátane rekonštrukcie Vinohradníckej ulice sa stavia pre ľudí, pre to, aby mohli do/z Bratislavy dochádzať už o šesť mesiacov rýchlejšie a pohodlnejšie. Treba si pritom uvedomiť, že výstavba D4 v tomto úseku je nevyhnutnou podmienkou budúceho otvorenia rýchlostnej cesty R7, ktorá sa v prvej fáze otvorenia bude v križovatke Ketelec napájať na D4 smerom na sever k Podunajským Biskupiciam.


Autodopravcovia budú mať zľavy na mýte už od prvého kilometra

Prvý mesiac v roku poznačili dlhé a náročné vyjednávania s nespokojnými autodopravcami. Ministerstvo dopravy a výstavby SR sa po dlhých rokovaniach dohodlo na zľavách na mýte s ČESMAD-om, ktorý zastupuje väčšinu slovenských autodopravcov. Cestní dopravcovia prijali návrh rezortu, na základe ktorého budú môcť využívať množstevné zľavy z mýtnych sadzieb už od prvého najazdeného kilometra. Celkový ročný objem zliav sa zdvojnásobí. Podľa návrhu  nariadenia, ktoré dnes prijala vláda SR, sa zľavy začnú uplatňovať od 1. júla 2020. Zmena nariadenia schválená vládnym kabinetom navyše ustanovuje, že do výpočtu percentuálnych zliav za najazdené kilometre sa započítajú aj kilometre najazdené vozidlom za obdobie od 1. januára 2020 do 30. júna 2020. 

Čítať viac

Dunajbus bude obsluhovať všetky plánované zastávky

Minister dopravy Arpád Érsek nesúhlasí s navrhovanými zmenami v projekte Dunajbus, ktoré avizoval v rozhovore pre médiá predseda združenia ProDanubia Gabriel Mészáros. Predseda združenia sa vyjadril, že vypadnú niektoré zastávky a zároveň bude premávať menej lodí, ako sa plánovalo. Súťaž na realizáciu projektu bude vyhlasovať ministerstvo a taktiež  nastaví aj jej podmienky. Samozrejme pritom zohľadní ekonomické hľadisko projektu, ktoré je dôležité, ale nie na úkor obslužnosti územia. Takisto rezort nemá v pláne zrušiť kľúčové  zastávky vo Vojke a v Kyselici.

Medzinárodný veľtrh ITF Slovakiatour bol plný inšpirácií

Posledný januárový víkend patril v bratislavskej Inchebe už tradične najväčšiemu slovenskému veľtrhu cestovného ruchu ITF Slovakiatour. Na 17 000 m2 sa prezentovalo 345 vystavovateľov z 20 krajín z celého sveta, pričom na podujatí  nechýbal ani stánok sekcie cestovného ruchu MDV SR. Počas štyroch dní návštevníci spoznali krásy celého Slovenska prostredníctvom expozícií krajov a organizácií v cestovnom ruchu, ale aj menších regiónov. Prírodné unikáty, prezentácie vyhľadávaných aj menej známych turistických cieľov, možnosti ubytovania, stravy či dopravy boli dôkazom, že Slovensko má v oblasti turizmu čo ponúknuť. Počas veľtrhu sa uskutočnila aj diskusia o rekreačných poukazoch a konferencia „Podpora turizmu 2020“ pod hlavičkou Ministerstva dopravy a výstavby SR.


Vo Viedni sme predstavili naše skvosty cestovného ruchu

Slovensko sa v januári prezentovalo aj na veľtrhu cestovného ruchu Ferien-Messe Viedeň. V stánku návštevníci našli vystavovateľov z rôznych regiónov, ktorí reprezentovali to najlepšie, čo Slovensko ako dovolenková destinácia ponúka – naše veľhory Vysoké Tatry, región Pieniny s goralskými tradíciami a splavovaním na pltiach a región Orava predstavil nádherný Oravský zámok či parnú železnicu. Kúpele a wellness boli zastúpené Trenčianskymi Teplicami a Turčianskymi Teplicami. Zaujala aj ponuka asociácie historických hotelov, ktorá prináša atraktívne prepojenie luxusných pobytov, histórie, gastronómie a wellnessu. Oblastná organizácia cestovného ruchu Žitný ostrov ponúkala wellness, aquaparky, termálnu vodu a regionálne špeciality. Na výstave sa prezentovalo aj hlavné mesto spoločne s bratislavským regiónom.Naša mailová adresa:
info@mindop.sk