Z redakcie: výzvy post-2020

Európsky parlament tento mesiac hlasoval o budúcnosti kohéznej politiky. Potenciálne riziko zvyšovania regionálnych rozdielov, oddelenie vnútorných periférií a zmenšovanie vidieckych oblastí predstavujú tri oblasti, ktoré poukazujú na potrebu silnejšej kohéznej politiky. Investície by sa mali nasledovať prístup presahujúci administratívne hranice, ktorý je zameraný na funkčnosť oblastí a tok ľudí.

Prajeme príjemné čítanie- Ilona Raugze, Riaditeľka ESPON EGTC

 

 

 

ESPON Seminár v Iași

Aká je úloha funkčnosti oblastí územnej kohézie? Ako môžu krajiny v úpadku profitovať z tvorby politiky pomocou funkčných mestských oblastí? Ako možno vyhodnotiť vývoj vo funkčných oblastiach? Pod titulom „Úloha funkčných oblastí pre územnú kohéziu“, sa náš seminar v Iași bude snažiť o čo najlepšie zodpovedanie týchto otázok. Organizovaný v rámci Rumunského predsedníctva, v dňoch 17. – 21. júna 2019 seminár predstaví najnovšie ESPON dôkazy o témach týkajúcich sa územnej kohézie.

Už teraz môžete o seminári zistiť viac informácií, spolu s náčrtom programu tu

 

Ekonomický dopad kultúrneho dedičstva

Ešte pred seminárom v Iasi, máme na programe niekoľko zaujímavých udalostí, na ktoré Vás pozývame. Začínajúc v Nicosia, kde sa 28. marca stretneme s vybranými členskými štátmi a zástupcami DG REGIO, DG EAC a Európskej rady, za účelom prerokovania ekonomického dopadu kultúrneho dedičstva a strategického zaradenia do národných programov.  Stále máte tú možnosť k prihlásenia sa na stretnutie.

 

 

Nové zmýšľanie v územnom plánovaní

Registrácia je otvorená aj na nadnárodné stretnutie v Haagu, ktorá sa bude konať 17. apríla a je určená na podporu finalizácie novej stratégie územného plánovania v Holandsku. Nové výzvy územného plánovania čelia západnej Európe. Relevantné riešenia budú predstavené počas podujatia s názvom „Nové zmýšľanie v územnom plánovaní.  

Zaujalo Vás to?? Prihláste sa už dnes

 

 

 

 

 

Naučte sa používať našu novú databázu

Nemusíte cestovať ďaleko, aby ste sa na našich aktivitách podieľali. Môžete si vybrať jedno zo školení, ktoré organizujeme na našom novo otvorenom dátovom portáli, interaktívnom nástroji, ktorý Vám umožní sledovať a analyzovať sociálny, ekonomický a environmentálny vývoj. V súčasnosti plánujeme školenie v Bruseli, Bratislave a Rige.

 

 

 

 

 

Mestá adaptujúce sa na starnúce obyvateľstvo

Mestá sa musia prispôsobiť starnutiu obyvateľstva. Ako rozvíjať efektívne politiky a iniciatívy pre mestá priaznivé pre starších občanov, ktoré podporujú „starnutie na mieste“? Naša nová cielená analýza bude študovať vplyv relevantných politík s cieľom podporiť mestá k prispôsobeniu ich akčných plánov aj v rámci kohéznej politiky do roku 2020.  

Viac o ACPA.

 

 

 

 

Regenerácia Európskych prístavných miest

Taktiež sme spustili ďalšiu cielenú analýzu zameranú na regeneráciu malých a stredných prístavných miest: Ako sa môžu stať hnacími silami rastu EÚ a zároveň smerovať k mestskému životu? Úlohou je identifikovanie procesov a zdrojov, ktoré pomôžu mestám využívať ich pobrežný majetok a obnoviť ich ekonomickosť.

Viac o  ENSURE

 

 

 

ESPON je hostiteľom výmeny zamestnancov

 Vo Februáry sme mali tú príležitosť hostiť nášho kolegu z kancelárie Turuk z Interaktu,  Philippa Schwartza, ktorý s nami v rámci výmeny zamestnancov Interregu strávil dva týždne. Jeho článok popisujúci túto skúsenosť si môžete prečítať na webstránke.

 

 

 

 

 

Výzvy na predkladanie ponúk: ostáva už len mesiac!

Termíny pre všetky 4 súčasné výzvy na predkladanie ponúk sa končia v marci. Témami sú kultúrne dedičstvo, medziregionálne vzťahy, trh s nehnuteľnosťami a ciele trvalo udržateľného rozvoja. Ak máte záujem o prihlásenie sa, urobte tak rýchlo! Nezabúdajte, že je to po prvý krát, čo sme zaviedli nový postup, súťažný dialóg, za účelom zlepšenia kvality výberového procesu. Všetky podrobnosti nájdete na našich webových stránkachOtvorené výzvy

 

 

 

 

Tešíme sa na Vás o mesiac  

Na teraz je to všetko. Ak ste dočítali náš newsletter až sem, popremýšľajte o jeho posunutie pre niekoho, koho by tieto informácie mohli zaujímať. A nezabudnite na naše   Pozvánky , kde môžete nájsť niečo, čo by Vás mohlo zaujímať.